čtvrtek 11. března 2010

Cesta do Říma den3

ŘÍM DEN 3.

Byl pátek a my se rozhodli pro procházku od Španělských schodů až zpátky na Piazza San Pietro,vyjít pěkně nahoru na kopuli:-)

Ke Španělským schodům jsme jeli metrem,na stanici Spagna,ke Piazza di Spagna.Bylo opět nádherné počasí,opravdu balzám pro duši,když u nás mrzlo.-)
Na schodech už bylo docela hodně lidí,v létě nebo na jaře je to tam ale hezčí,bývají všude květiny,teď byly schody holé.
Když vyjdete po schodech nahoru,je tam kostel Trinita dei Monti.My vevnitř nebyli,ale vevnitř je podle průvodce k vidění hodně od Daniela da Volterry,žáka Michelangela.A je odtamtud krásný výhled na Řím.
Nad schody,když se dáte doleva,tak narazíte na vycházkový park...Dá se tam půjčit i vozítko šlapací,od jara do podzimu opravdu oáza klidu,my tam tentokrát taky nezamířili,na jaře tam ale klidně jděte,určitě to tam vše pokvete.

Ulice naproti Španělským schodům se jmenuje Via Condotti.A je plná drahých butiků jako Prada,Dior,Bulgari,Armani,Hermés,Loius Vuitton....nikde jsem neviděla vevnitř ani nohu,prodavači koukali skrz skla a koukali na ulici....pouze u Loiuse Vuittona bylo docela narváno...je vidět,co tam letí...největší paradox je,že zrovna tyhle kabelky od něj tam pak prodávají někde na ulici,samo,že padělky...jak pak poznaj,co je pravá kabelka a co ne?Moje gusto ten styl teda není,na mě je moc nápadná prostě...

Kolmá dlouhá ulice na tuhle je Via del Corso,taky plná butiků,ale už normálních:-)Taky jsem pak do jednoho nakoukla,všude byly slevy,koupila jsem akorát fialovou šálu,jinak mi nic nepadlo,klasika...

Narazili jsme i na nákupní galerii,ale opět nečekejte stejný styl složení obchodů jako u nás.
Před galerií je malé náměstíčko,s parlamentem a uprostřed je sloup.


Dál jsme mířili k Fontáně di Trevi,je to nedaleko,úzkými uličkami.Bývá tam hodně lidí.A fotí a fotí...ale musím říct,že se tam fotí dost špatně...celou fontánu prostě nenafotíte jen tak-jsou tam okolo totiž vysoké domy a půlka fontány je prostě osluníčkovaná a půlka ve stínu..docela špatné na focení...ale něco jsme nakonec vyfotili.


Pak jsme přešli Via del Corso a putovali k Pantheonu a k Piazza Navona.
Pantheon je opravdu super..ještě,že svítilo sluníčko,ta díra v kopuli je opravdu zajímavá:-)A hned jsme koukala,kam asi ta voda teče,když prší-mají tam pod tím normální odvodnění,malou mřížku kovovou,ani to není poznat.Vevnitř je pochovaný Raffaelo.A mělo by být vevnitř ticho-myslím,že poslední dobou turisté často zapomínají,že jsou v kostele a hulákají jak na lesy...Pak je tam strážný musí utišovat.


Piazza Navona-Dvě fontány,z toho jedna hlavní-Fontána dei Quattro Fiumi,ta byla obšancovaná lešením,nic z ní vidět nebylo,druhá fontána Del Moro,bylo tam krásně,to sluníčko pořád vybízelo k zasednutí a chytání paprsků do tváře.-)
Žádnou kavárnu jsme nenavštívili,my kafe totiž nepijeme a spíš chodíme než popíjíme někde kafe,takže neporadím,kam zajít na capuccino a tak.


Z náměstí jsme vyrazili k řece Tibeře...opět,mapka sice říkala,zahni tady a tady,ale nakonec jsme šli podle čuchu uličkami a čuch nás dovedl dobře:-)Přešli jsme rušnou silnici a hned se před nás otevřel pohled na Kostel San Angelo a Vatikán.

Je to opravdu pěkná procházka.
Do San Angela jsme taky nešli,tam ani není moc nic na koukání,aspoň před 9 lety nebylo.Takže jsem hned odbočili ke kostelu Sv.Petra a psychicky se připravovali na výstup do kopule.-)

Vstup byl 5EUR a 7EUR,dražší byl s výtahem,ale myslím,že to nemá moc smysl,stejně ten nejhorší výstup je až ve druhé části.V první části,kde jezdí výtah se jde prostě pořád dokola,trochu monotónní,ale žádné schody,jenom malé stupínky,jeden schod je pro 3 kroky...pořád jsme museli měnit nohy,za chvilku nás trochu bolely svaly:-)
No a nahoře je první část střechy,je to tam,jak stojí ty velké bílé sochy...výtah tam končí a musí se pak do kopule.A tam je to nářez:-)

Nejdřív se jde taky pohoda,za chvilku vás to dovede dovnitř kostela,můžete tam zkouknout vnitřek kostela za hrobkou Sv.Petra.Je tam trošku špatně vidět,protože je tam kovová mříž s malými očky,takže focení opravdu nic moc.Navíc je tam strážný,který hlídá,aby nikdo foťák nezvedal nahoru nad zábranu.
A pak už se jde pěkně po schůdkách.jsou asi po 15,pak chvilku rovinka a takhle pořád dokola.je to opravdu záhul,pěkně se tam zapotíte.Ale výstup stojí za to.Nahoře je to nádherné.Koukněte na fotky:-)


A ještě sestup dolů:-)

A doma na nás čekalo carpaccio z telecího masa,jenom pokapané olejem a citronem,na to roketa a nadrobený parmazán-no lahůdka:-)A to maso na hooodně tenko.


V sobotu-procházka okolo starého Collosea k Ústům pravdy do čtvrtě Trastevere.Tam jsme zašli konečně do jedné restaurace a kdo má rád mořské plody,tak jedině tam-záruka čerstvosti!Takže příště.

0 komentářů: