sobota 6. února 2010

Cesta do Říma den 0 a1

Naše cesta do Říma

Někdy v listopadu jsme se rozhodli,že vyrazíme za tetou do Říma.Už hodněkrát nás zvala,ale kluci byli malí,tak jsme to pořád přehodnocovali.Nakonec jeden listopadový večer jsme na click4sky odklepli termín od 19.1.2010-25.1.2010.

Letenky byly elektronické,takže přišel jenom email s číslem rezervace a tím to haslo.Platilo se u nich jenom kartou přes internet.Píšu „platilo“,protože týden nato vyšla zpráva v novinách,že click4sky už nebude prodávat letenky za zvýhodněné ceny či co.Naše letenky stály 2720Kč na jednoho včetně všech poplatků,teď už Řím stojí asi dvojnásobek.Takže jsme udělali dobře

V den odletu jsme ještě byli v práci,odlétali jsme něco po 20.hodině,takže z práce jsme museli dřív.Ještě chci popsat,jak se skvěle odbavit ,když máte letenku tohoto druhu.Existuje služba odbavení se den předem po internetu,jenom vyplníte údaje a můžete si vybrat sedadlo v letadle,kde chcete.My jsme toho taky využili a pak to bylo bez stresů.

Do Říma jsme letěli jenom s jedním příručním zavazadlem,ani kosmetiku jsme nebrali,abychom nemuseli dávat kufr do letadla,protože teta nás varovala,že na letišti se na zavazadla čeká minimálně 2 hodiny.Opravdu:)
Takže,odlétali jsme z terminálu 2,tam jsme ještě nikdy nebyli,prošli kontrolou,trochu jsme pískali,ale prošli jsme v pohodě.
Tou dobou byli ještě dutty free shopy otevřené,tak jsme jenom nakoukli,koupili tetě slivovici a čekali na odlet.
Let byl super,letěli jsme airbusem,vypadal opravdu nově a překvapilo mě,že jsme dostali i něco k jídlu.Já myslela,že v u těchto levných letů se nedává nic.Cestou jsem si četla Stmívání a za hodinu od startu už kapitán hlásil,že se přibližujeme k letišti.Přitom pravidelný přílet byl na někdy po 22.hodině.My přistáli ve 21.37,neskutečně brzy.Ale hrozně dlouho jsme jeli po letišti,než nás z toho letadla vykopli:-).Cílem bylo letiště Fiumicino.

Letištěm jsme opravdu prosvištěli,šli jsme jako první,podle šipek exit/uscita,něco tam i přestavovali,ale pak se před námi otevřela letištní hala a my hledali to nádraží,ze kterého jede vlak rovnou do centra Říma.Kupodivu jsme opravdu trefili,podle značek,fakt se tam nedá zabloudit.Sjeli jsme nějakými eskalátory,prošli tubusem a už jsme tam byli.Bohužel,asi 10 vteřin po tom,co odjel vlak.Ten jel ve 21:57,ale než se člověk dostane z toho letadla a tak….Takže další jel až za 30 minut a měl 10 minut zpoždění.Jako kdyby to zpoždění nemohl mít ten vlak předtím…..

Pro pořádek-z nádraží jezdí 2 vlaky.Courák a rychlík.Teta nám poslala poštou lístky,abychom pak nemuseli nikde lístky shánět po příletu.Na ten rychlík se kupují jízdenky zvlášť,ten má i jinou cenu.
Lístky se dají koupit v takových automatech,na rychlík je tam pokladna zvlášť,spíš takový stánek:-)


Rychlík jede přímo do stanice Termini,to je v centru města,rovnou na metru.
Vlakem jsme jeli 35 minut na stanici Tuscolana,kde nás už čekala teta.Bylo asi 6°C,ale krásně.-)
Ještě jsme si dali něco dobrýho,špízy s mušlemi a krevetkami,pak ještě kousek lososa a kecali jsme a kecali,já šla spát někdy v 1h a Martin okolo 2.30.
Jo a málem bych zapomněla,kluci byli doma s babičkou.S nimi by to nešlo,my jsme opravdu pořád chodili a chodili…ale už bez nich nikam nepojedu,starší to nenesl moc dobře,že jsme pryč.Vím,že někdo řekne,že by si mohli zvykat na hlídání,ale mně se to nějak příčí…

DEN 1-STŘEDA 20.1. 2010
Probuzení bylo milé:-)Nikdo mě v posteli neutlačoval,nikdo se nebudil v 5h ráno.Byla tma,ale 8h.teta má v bytě super okenice,co nepropustí světlo.Martin otevřel okno a dýchla na mě zvláštní nálada…venku sluníčko,ruch aut,prostě pohoda….a hlavně to modré nebe.Protože před naším příjezdem tam bylo docela pitomé počasí.
Takže jsme posnídali,teta si pro nás připravila samozřejmě proscuitto,mňam a k tomu mascarpone s gorgonzolou…to je taková dobrota,na to jsem se hrozně těšila…..
Na tenhle den jsme si připravili Collosseum a Forum Romanum.

Teta šla s námi kousek pěšky,bydlí kousek od stanice metra Ponte Lungo.Odtamtud vede dlouhá ulice Via Apia,která je plná obchodů.
My jsme hledali nějaký,kde prodávají kufry,protože určitě neodjedeme s prázdnou,že.-)Cestou a prohlídkou výloh jsem si vybírala,co si koupíme,vlastně tenhle den jsme zašli do obchodu Oviesse,kde jsme sehnala na kluky super oblečení,hlavně tepláky….tam stály 5 eUR a tady chtěj za tepláky,co se hned ožmolkatí po praní 250Kč….Takže jsem nakupovala.Akorát je to tam na štíru s čepicemi.Ty prostě nemají,já tam za celou dobu opravdu nenašla dětskou čepici.A i na ulici děti sice chodili v péřovkách,ale bez čepice.Docela dobrej kontrast.-)
Na téhle ulici je opravdu výběr.Jsou tam obchody,kde se dá koupit svetr třeba za 15EUR,ale taky za 200EUR,opravdu velký cenový rozptyl.Do těch drahých jsem teda fakt nechodila,ale v těch levnějších jsme si koupila pleteninové šaty přesně takové,jaké jsem chtěla.U nás jsem takové neviděla.A k tomu punčochy barevné.Prostě tam mají výběr,to se mi tam líbilo:-)
A kdo letos nemá na sobě něco fialového,jakoby nebyl.A nejvíc používaná barva oblečení byla černá a všechny odstíny šedé.A pak ta fialová.jinou barvu jsem tam na ulici nepotkala.
Na konci ulice před obloukem aquaductu a kousek od známého tržiště je obchoďák COIN.Je to něco jako naše Kotva,dole je to samá parfumerka a kosmetika a kabelky od vyhlášených návrhářů.
V dalších patrech je pak dámská a pánská moda,v posledním restaurace a kuchyňské potřeby.

Tak a prošli jsme obloukem a byli jsme před kostelem San Giovanni.

Velký bílý kostel,s velkým prostorem před kostelem…a vevnitř nádhera.A ještě tam byl betlém
Když se projde celý kostel,vyvede vás to ke sloupu s egyptskými motivy,hieroglyfy.
Přejde se ulice a úzkou uličkou dojdete přímo před Collosseum.Toto je hydrant,ze které teče pitná voda.není to tam napsáno,ale je to tak,jsou po celém Římě.Kdyby pitná nebyla,byla by u ní cedule,tak jako je to třeba u fontány ve Vatikánských muzeích.

Opakuju,že bylo nádherně,modré nebe bez mraků a sluníčko svítilo ostošest.A příjemných 13 stupňů:-)
Takže jsme obešli Collosseum k pokladnám.Lístek stál 12EUR a bylo v tom Forum Romanum.Vstupenka má platnost 2 dny,tedy my tam byli ráno a po projetí lístku značkovačem tam stálo,že platnost končí až druhý den v 15:30.
Collosseum je opravdu nádhera.Jenom nechápu,že ho nechali zajít až do takového stavu-že ho po celá staletí prostě ignorovali-ikdyž vlastně,teď už je to dobré,může se dovnitř a pomalu opravují i další patra.Do pater se jde po pěkně strmých a nepohodlných schodech,nášlapná výška je opravdu vysoká,pěkně mě bolely nohy.-)
Ale podařily se nám nádherné fotky,vevnitř je vidět aréna a zbytky zdí pod ní.Krásně jsme si ho prošli.

Před Collosseem je plno „římských vojáků“ k případnému vyfocení…ale nikoho jsem neviděla,že by tyhle služby využi:-)))
Vchod do Forum Romanum je úplně někde jinde,než byste čekali.Když jsme tam byli před 9 lety,byl vchod přímo po Via Sacra…
takže jsme šli po paměti a ono nic…je tam pouze východ.-)ale hlavně tam nejsou žádné cedule…takže jsme šli a šli a pak jsme pochopili,že tudy asi ne…takže jsme se vrátili a intuitivně zabočili vpravo,protože vlevo by chod být nemohl.A ono jo!:-)


Prohlídli jsme si další část,Palattinum,krásné borovice…a chodili jsme a chodili.

Teta nás varovala,abychom si vzali s sebou nějakou svačinu,protože vevnitř není opravdu žádná možnost občerstvení.Hm,nevzali jsme si nic,ale ani jsme neměli hlad.
Prošli jsme dál a už jsme docela cítili nohy.Nejlepší je ovšem ten jejich systém značení:-))cedule jako vrata-Forum Romani-tak tam zahneme,že je to asi zkratka dolu na Forum Romanum..a ono ne,ona to byla jenom vyhlídka na Forum romanum,cha,cha….

Takže jsme šli opět zpátky,malou alejí z malých mandarinkových stromů,na nich zrály mandarinky…asi mělo hodně lidí na ně chuť,po zemi se válely šlupky..a i mandarinky.Teta nám pak vysvětlila,že nejsou jedlé,že jsou hořké jako prase.-)
vForum Romanum jsme víceméně prolítli,něco bylo zavřené,k nějakým věcem nebyl ani přístup a hlavně už zapadalo slunce do oparu,takže na focení bylo málo světla….a nohy mě bolely…no nic.-)


Ovšem,hlavní událost dne jsme ještě nenapsala.Ten den totiž stávkovalo metro:My mysleli,že se nás to nijak nedotkne,že budeme chodit pěšky a nebo se svezeme autobusem.Ale chyba lávky!Autobusy byli samozřejmě tak narvaný,že se nedalo…Takže jsem si koupila na posilněnou paninni se šunkou a sýrem v místním stánku občerstvení a šli jsme pěšourem pěkně až domů.Je to fakt štreka.Takže moje nohy opravdu plakaly.Jo a paninni u těch stánků stojí asi 3,5EUR.Ale pěkně jí opečou v toustovači a je opravdu dobrá.
A doma na nás čekala polenta s omáčkou rajčatovou a s taliány-to jsou takové klobásky.Na to vrstvu parmazánu a tak neuvěřitelná dobrota to byla!

Takže konec 1.dne,2.den bude o Vatikánu:-)

2 komentářů:

Andynka řekl(a)...

Fíha Moni mseli jste si to tam náramně žít !! Krása !!

Anonymní řekl(a)...

chtěla bych letos někam na dovolenou, kde bych si mohla sama utrhnout zralou (a dobrou)mandarinku a sníst ji (případně banány). Nevíte náhodou, kdy a kam bych se měla vydat? Ptala jsem se v cestovkách, ale tam nic nevědí, dali mi pouze katalogy, jestli tam něco nenajdu:-(( děkuji za případnou radu na mail appartement@centrum.cz